O nas \

Sławomir Brzózek

Senior ESG expert
slawek.brzozek@goresponsible.pl

Działacz ekologiczny, ekspert ekologiczny (edukacja i komunikacja ekologiczna, gospodarka odpadami, zmiany klimatu, efektywność energetyczna, elektromobilność, poszanowanie wody, zachowanie różnorodności biologicznej), ekspert w zakresie CSR i marketingu zaangażowanego społecznie, konsultant, trener i szkoleniowiec.

Od 1986 r. w ruchu pozarządowym. Od 1986 do 1998 r. czynny roku instruktor harcerski (ZHP, potem ZHR). Od 1996 do 2019 r. związany z Fundacją Nasza Ziemia, m.in. koordynator akcji „Sprzątanie świata – Polska”, inicjator i współtwórca programów „Zielona Stopa Filantropa”, „Kluby Naszej Ziemi”, „Granty dla Ziemi” (programy małych grantów), „Firma z klimatem”. Od 1996 do 2019 r. związany był z Fundacją Nasza Ziemia, w latach 2012-2019 pełnił funkcję prezesa zarządu fundacji. Od 2019 jest samodzielnym ekspertem i konsultantem, od stycznia 2022 dyrektor ds. ESG w ENERIS Surowce.

W latach 2004-2006 w zespole zarządzającym inicjatywą Fundacji Nasza Ziemia i kluczowych organizacji odzysku (Rekopol, Eko-Punkt, PSR, Reba, Koba): Ogólnopolski Program Edukacji w zakresie odpadów opakowaniowych. W latach 1998-2000 w Fundacji Recal, gdzie współtworzył Krajowy Program Zbiórki Puszek Aluminiowych.

Autor programu audytorskiego „Firma z klimatem” (2008) i programu zwiększania efektywności energetycznej „Zielona Stopa Filantropa” (2009). Współautor konceptu programowego nt. zmian klimatu „Ziemia na rozdrożu”, rozwijał program i serwis „Ziemia na Rozdrożu”.

Autor i współautor oraz koordynator i szef ekologicznych programów edukacyjnych i kampanii społecznych Fundacji Nasza Ziemia finansowanych z NFOŚiGW (w latach 2000-2019).
Autor i koordynator programów społecznych dla i z Vattenfal („Szkoła z klimatem”), Żywiec Zdrój („Moje silne drzewo/Po stronie natury”), Henkel („Zielone Granty”, „Eko Odkrywcy”), Boeing, ZT Kruszwica („Z Kujawskim pomagamy pszczołom”), Coca-Cola („rePETa – Świat bez odpadów”), GAZ-SYSTEM („Fundusz Naturalnej Energii”), Tefal (#skutecznieposprzątane). Współpracował także z Renault, Carlsberg, Żywiec, Siemens, Samsung, Elektroeko Organizacja Odzysku ZSEE, Leroy Merlin, Carrefour, DB Schenker, BNP Paribas i in.

Edukator, specjalista w zakresie PR i CSR oraz ESG, ekspert w zakresie rozwijania relacji organizacji pozarządowych z biznesem i samorządami oraz w zakresie tworzenia i realizacji koncepcji i programów odpowiedzialności społecznej. Zajmuje go także marketing zaangażowany społecznie, promuje i pomaga prowadzić współpracę biznesu i samorządów z organizacjami pozarządowymi.

Wykładowca w Akademii Compliance w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego. Członek jury konkursu Forum Odpowiedzialnego Biznesu na najlepsze Raporty Odpowiedzialności Społecznej (2014-2017), brał udział w Forum Dialogu przy Ministerstwie Gospodarki.

Mentor i ekspert w Projekcie Projektor (największy projekt wolontariatu studenckiego w Polsce) w obszarze środowiskowym. Współzałożyciel inicjatywy ekologicznej „Faceci w Zieleni”, inicjator inicjatyw społecznych „Dbamy o Ziemię” i „Łączy nas Ziemia”. W relacjach z wieloma środowiskami opiniotwórczymi. Częsty gość mediów, gdzie popularyzuje poszanowanie środowiska, zrównoważony rozwój i partnerstwa międzysektorowe. Prywatnie żonaty, ojciec trójki dzieci, miłośnik lasu, gór i morza, roweru i żagli.